ایکورسرز متشکل از تیمی مجرب و با تجربه در حوزه مهندسی کار خود را در سال ١٣٩٧ و در روز دانشجو با هدف ترویج علم در جامعه مهندسی شروع کرده است. هدف ایکورسرز ارائه دوره های تخصصی آنلاین با هزینه کم اما مفید به دانشجویان و مهندسین عزیز میباشد، همچنین در راستای اشتغال زایی آنلاین با ارائه طرح هایی متنوع مفتخر به همکاری با مدرسین اعم ازدانشجو و متخصص میباشد.صرف جویی در هزینه و زمان، ایجاد پل ارتباطی میان دانشگاه و صنعت، افزایش دانش و مهارت مهندسین و همگام سازی آن با علم روز دنیا اهدافی هستند که ایکورسرز بر آنها بنا شده است. شعار اصلی ایکورسرز ” از دانشگاه تا صنعت با ما ” میباشد و در این راستا تمام تلاش خود را خواهد کرد تا به تحقق شعار اصلی “اقدام و عمل” نائل شویم.

آموزش تخصصی آنلاین
تماس ۲۶۶۵۴۰۱۴-۰۲۱
پل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت
بالا

نرم افزار سفیر چیست و چگونه کار می کند ؟

نرم افزار سفیر یا همان Saphir که در بازار به این نام معروف است، نرم افزاری است از کمپانی کاپا(Kappa) در این مقاله قصد داریم به بررسی این نرم افزار بپردازیم.

نرم افزار سفیر چرا و چگونه؟

نرم افزار سفیر در پکیج Ecrin ارائه میشود که جهت چاه آزمایی یا Well test توسط مهندسین نفت و گاز بکار گرفته میشود. این نرم افزارِ ساده اما پرکاربرد یکی از رایج ترین نرم افزارهای بازار جهت آنالیز داده های فشار و بدست آوردن خواص مخزنی و سایر پارامترهای مد نظر مهندسین مخزن میباشد.

نرم افزار سفیر چرا و چگونه | آموزش آنلاین

تفسیر چاه آزمایی یا با نام دیگر آنالیز فشار گذرا (Pressure Transient Test,PTA)، شامل عملیات چاه آزمایی، تولید داده های فشار-تولید و پردازش آنها میباشد. عموما چاه آزمایی بصورت یک تست افت فشار و یا Draw Down به همراه یک تست خیز فشار و یا Build Up میباشد.

گیج فشاری

گیج فشاری و یا Downhole pressure gauge به نزدیک ترین نقطه مشبک کاری نزدیک میشود و فشار را ثبت میکند. سپس این فشار، تفسیر یا به اصطلاح Diagnostic میشود و مدل مد نظر با توجه به رفتار فشار در کنار اطلاعات زمین شناسی موجود انتخاب میشود.

گیج فشاری |آموزش آنلاین

در نهایت داده های نزدیک چاه ( Near wellbore)، مخزنی (Reservoir) و مرزی (Boundary) در صورت وجود بدست می آیند. شایان به ذکر است که نرم افزار سفیر نیز همانند سایر نرم افزارهای موجود در مهندسی تنها ابزاری است برای کمک به مهندسین جهت تفسیر. با هر مدلی ممکن است بتوان یک داده فشاری را تفسیر کرد اما چیزی که مهم است آن است که این تفسیر همراه با تجربه و علم کسی که از نرم افزار استفاده میکند همراه باشد.

تفسیر چاه آزمایی در نرم افزار سفیر

تفسیر داده های چاه آزمایی یا تفسیر چاه آزمایی در نرم افزار سفیر به معنای تفسیر داده های فشار ثبت شده بوسیله گیج فشار میباشد. گیج فشار در ابتدای شروع تست و عموما در ابتدای تست تولید و یا افت فشار درون چاه گذاشته میشود.

تفسیر چاه آزمایی در نرم افزار سفیر |آموزش آنلاین

این گیج بنا به تنظیم اوپراتور و با توجه به مدت زمان تست تنظیم میشود. دقت دستگاه عموما برای تست افت فشار بالاتر تنظیم میشود و از آنجاییکه تست خیز فشار تغییراتی کم نسبت به افت فشار دارد این دقت کمتر لحاظ میشود تا مدت زمان بیشتری بتواند گیج در داخل چاه با توجه به باتری دستگاه قرار داده شود.

رژیم های جریانی در مدل چاه آزمایی

بطور کلی از آنجاییکه داده های فشاری در تست افت فشار پراکندگی بیشتری نسبت به خیز فشار دارند، لذا عموما در عمل داده های خیز فشار جهت آنالیز استفاده میشود.

رژیم های جریانی در مدل چاه آزمایی |آموزش آنلاین

پر کاربرد ترین نموداری که برای بررسی رژیم های جریانی مختلف جهت تفسیر داده ها در well test  استفاده میشود نمودار مشتق یا Derivative plot میباشد. رژیم های جریانی در مدل چاه آزمایی نرم افزار سفیر عمومی به سه دسته کلی تقسیم میشوند:

  • جریان ابتدایی یا نزدیک چاه که به Near wellbore flow regime معروف است. این جریان عموما نشان دهنده انباشت چاه (wellbore Storage) میباشد.
  • جریان دوم یا جریان اصلی بعنوان جریان شعاعی بینهایت یا Infinite Acting Radial Flow که به اختصار IARF نامیده میشود، نام برده میشود. این جریان بعد از اتمام اثر جریان اول و پیش از شروع اثر مرزهای یا Boundaries شروع و اتمام میشود. این جریان در برخی مدل ها ممکن است اصلا دیده نشود. این جریان جهت بدست آوردن تراوایی متوسط اطراف چاه (Average Permeability)، ، ضریب پوسته ( Skin) و یا بازدهی چاه (Well Productivity) و همچنین بدست آوردن فشار اولیه یا فشار ثانویه مخزن بعد از قرار گرفتن چاه در تولید در حالت استاتیک مورد استفاده قرار میگیرد.
  • جریان سوم نیز زمانی دیده می شود که موج های فشاری به مرزهای مخزن رسیده باشند. در این حالت میتوان فشار متوسط مخزن و اثر مرزهای اطراف چاه مانند آبده فعال ، فاصله تا مرزِ موجود و حجم فضای تخلیه شده را بدست آورد.  در سال ۱۹۷۰ نمودارهای Type-Curve معرفی شدند و پس از در سال ۱۹۸۳ این نمودارها با دقت بالاتر توسط Bourdet ارائه شدند.
نرم افزار سفیر چگونه توانایی تفسیر داده های چاه آزمایی را دارد ؟

با معرفی این نمودارها، در اوسط دهه ۸۰ میلادی نرم افزارهای چاه آزمایی شروع به گسترش کردند. نرم افزار چاه آزمایی سفیر نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. نرم افزار سفیر، با کاربردی بالا و به دو صورت شبه خطی ( Pseudo-Liner) و غیر خطی (Non-Liner) توانایی تفسیر داده های چاه آزمایی را دارد. این دو نوع حل، به کاربر این اجازه را میدهد تا با تفسیر دقیق تر و کاربردی تر بتواند مدل های غیر معمول و پیچیده را تفسیر کند.

نرم افزار سفیر چگونه توانایی تفسیر داده های چاه آزمایی را دارد |آموزش آنلاین

در این نرم افزار، با ورود داده های سنگ و سیال ( مانند تخلخل، ارتفاع ناحیه نفتی، ضریب حجمی، ویسکوزیته و..) و وارد کردن داده های گیج فشاری بطور مستقیم میتوان شروع به ارزیابی و تفسیر داده های فشاری کرد. در ابتدا میتوان با توجه به اطلاعاتی که از مخزن و چاه داریم، مدل را match کنیم، سپس با تغییر پارامترهایی که عدم قطعیت راجع به آنها زیاد است میتوان مدل را بهبود بخشید و در نهایت با اعمال حساسیت سنجی ( Sensitivity) در مورد تفسیر انجام شده اطمینان حال کرد.

 

برای مشاهده ویدیو آموزشی دوره مقدماتی آموزش نرم افزار چاه آزمایی سفیر اینجا را کلیک کنید.

ارسال یک دیدگاه